مقدمه

آزمايش هاي مربوط به ماسه ريخته گري يکي از مهمترين پارامترهاي لازم براي تضمين توليد قطعات ريخته گري است. براي توليد قطعات ریخته گی با کيفيت بالا لازم است مواد قالبگيري مورد استفاده داراي خواص مکانيکي مناسبي باشد. یکی از انواع روش های قالبگیری قطعات ریخته گی، قالبگیری با استفاده از ماسه رزینی (به اصطلاح صنعت گران ماسه چراغی) است. برای بررسی کیفیت ماسه رزینی مورد استفاده به جرات می توان گفت مهمترین آزمایش، اندازه گیری استحکام کششی گرم ماسه رزینی است. با استفاده از این آزمایش استحکام ماسه رزینی را در دماهای استاندارد که حدود 230 درجه سانتیگراد است را اندازه گیری می کنند.

تشریح دستگاه
یکی از انواع روش های قالبگیری قطعات ریخته گی، قالبگیری با استفاده از ماسه رزینی (به اصطلاح صنعت گران ماسه چراغی) است. برای بررسی کیفیت ماسه رزینی مورد استفاده به جرات می توان گفت مهمترین آزمایش، اندازه گیری استحکام کششی گرم ماسه رزینی است. با استفاده از این آزمایش استحکام ماسه رزینی را در دماهای استاندارد که حدود 230 درجه سانتیگراد است را اندازه گیری می کنند.
اساس کار دستگاه به اینصورت است که دستگاه را بر روی دمای مورد نظر که حدود 230 درجه سانتیگراد است تنظیم کرده، سپس فضای قالب با ماسه رزینی پر می شود. زمان لازم برای پخت ماسه را بر روی پنل دستگاه تنظیم می کنیم. پس از سپری شدن زمان لازم، دستگاه نمونه پاپیونی شکل را که کاملا به هم چسبیده است را با سرعتی بسیار آهسته در همان دمای بالا تحت کشش قرار می دهد. توسط برد الکترونیکی موجود در پانل دستگاه، استحکام کششی گرم ماسه بطور مداوم اندازه گیری و استحکام نهایی ماسه قبل از پاره گی تعیین می شود.
قالبهای این دستگاه از جنس فولاد نسوز و مقاوم در برابر حرارت انتخاب شده اند. پانل دستگاه دارای قابلیت تنظیم دما، زمان حرارت دهی، اندازه گیری استحکام کششی گرم ماسه رزینی با دقت بالا است.

مشخصات فنی

– کد دستگاه: HSM
– ابعاد دستگاه: 65*33*20 سانتی متر
– وزن دستگاه: 32 کیلوگرم
– قابلیت اندازه گیری استحکام کششی گرم ماسه رزینی
– قابلیت تنظیم دمای پخت ماسه
– کنترل دیجیتال فرایند با قابلیت ذخیره 256 نتیجه آزمون و دارای رابط پرینتر
– دارای لودسل با ظرفیت 500 کیلو گرم نیرو و دقت اندازه گیری 1/0
– برق مورد نیاز تکفاز 220 ولت
– فک ها از جنس فولاد گرمکار
– بدنه دارای رنگ پودری الکترواستاتیک